NATO Szervezetek Magyarországon
A hazánkban települő szövetséges katonai szervezetek lényeges elemei a közös védelmi képességeknek és egyben jelzik: Magyarország tevékeny részese és aktív hozzájárulója kíván lenni a kollektív biztonságnak. A szervezeteket befogadó települések igazi otthont biztosítanak a Szövetség katonái számára.
NATO Erőket Integráló Elem
A Magyarországon települő, NATO Erőket Integráló Elem – NATO Force Integration Unit NFIU - elsődleges feladata a szövetséges erők veszélyhelyzetben szükséges átcsoportosításának valamint gyors és hatékony bevetésének elősegítése. A NATO Erőket Integráló Elem kapcsolatot alkot két, egymástól részben eltérő eljárásrendben működő rendszer között, nevezetesen a NATO beérkező erői, illetve a befogadó nemzeti erők és „képességek” között.
Az egység nem hivatott átvenni a nemzeti parancsnokságok funkcióit; csupán ezek támogatása, információval történő ellátása a feladata. Hasonló módon segíti a beérkező NATO erőket. A Székesfehérváron működő Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság létrejöttével a szervezet hivatalosan is a parancsnokság alárendeltségébe került.
NATO Egészségügyi Kiválósági Központ
A Budapesten működő NATO Egészségügyi Kiválósági Központ – Centre of Excellence for Military Medicine - hazánk nagy múltú gyakorlati tapasztalatokon nyugvó, fontos hozzájárulását jelenti a szövetségi együttműködéshez. A Központ legfőbb feladata: elősegíteni a NATO egészségügyi képességeinek fejlődését és növelni az egészségügyi csapatok közötti együttműködési képességet. Ennek eredményeként a katonai egészségügyi biztosítás feladatainak széles skálája végezhető el többnemzeti kötelékben.
Az intézmény folyamatosan bővülő feladatkörébe tartozik: a katonai egészségügyi képzés, gyakorlatok és szakmai értékelések, a közös koncepciók, szabványok, szabályrendszerek kidolgozása és gondozása valamint a hadműveleti területen szerzett tapasztalatok feldolgozása. A Központ felelős a NATO parancsnoki szintű támogatásáért a katonaorvoslás terén. Az intézmény működésébe jelenleg tizenkét tagállam kapcsolódik be. A Központ kétévente saját gyakorlatot tart Vigorous Warrior néven a NATO és partner országok részvételével.
NATO Stratégiai Légi Szállítási Képesség
A 2008 szeptemberében létrejött Stratégiai Légiszállító Képesség - Startegic Airlift Capability SAC - egy független nemzetközi program, melynek fő célja, hogy katonai légiszállítást biztosítson a programban résztvevő, Finnország és Svédország tagságát követően immár tizenkét NATO tagállam számára.
A képesség egyik részét a program katonai végrehajtó egysége a Nehéz Légiszállító Ezred - Heavy Airlift Wing HAW - képezi, amely Pápán a Magyar Honvédség bázisrepülőtéren települ. A Nehéz Légiszállító Ezred három C-17 Globemaster III nagy hatótávolságú katonai szállító repülőgéppel hajtja végre feladatait. A légiflottának Magyarország nyújtja a „befogadó nemzeti támogatást”. A repülőgépek magyar felségjel alatt repülnek szerte a világban, büszkén viselve az otthont adó Pápa város nevét.
Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság
A Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokságot – HQ Multinational Division Centre - a magyar kormány kezdeményezésére három keretnemzet Horvátország, Magyarország és Szlovákia együttműködésében alakították meg Székesfehérváron. Célja a NATO keleti szárnyán meglévő hiány pótlása, a közép-európai régió biztonságának növelése.
A parancsnokság küldetése: legyen egy telepíthető, harcászati szintű vezetési elem, amely képes a regionális biztonság fenntartása érdekében a NATO-kötelékek és képességek integrálására és a kijelölt erők vezetésére a szárazföldi műveletek teljes körében. Műveleti és telepíthetőségi körzetének a Székesfehérvártól kiterjedő 500 km sugarú kör területét jelölték meg.
NATO Előretolt Szárazföldi Többnemzeti Harccsoport
Az európai biztonsági kockázatok felerősödése nyomán a NATO országok vezetői határoztak arról, hogy a katonai szövetség balti államoktól egészen Bulgáriáig terjedő keleti szárnyát, annak teljes hosszában meg kell erősíteni és előretolt védelmet kell létrehozni. A döntés nyomán Magyarország nyitottá tette az erre a célra korábban létrehozott zászlóalj harccsoportját, és hazánkban létrejött a NATO Előretolt Szárazföldi Többnemzeti Harccsoport – EFP NATO Battlegroup.
A horvát, magyar, olasz és török katonák alkotta nemzetközi zászlóalj harccsoport egyike lett a NATO keleti szárnyán létrehozott nyolc hasonló harccsoportnak. Az elmúlt évben amerikai katonák bevonásával már szerephez jutott az Adaptive Hussars gyakorlaton. A résztvevő nemzeti alegységek összevonása és átcsoportosítása után az északkeleti országrészben hajtottak végre közös műveleteket.
NATO Telepíthető Híradó és Informatikai Modul
A NATO Telepíthető Híradó és Informatikai Modul – NATO Deployable CIS Modul - a NATO parancsnoki struktúrájának része. Fő feladata a Szövetség állandó híradó és informatikai hálózata szolgáltatásainak kiterjesztése a hadműveleti területen települő vezetési pontok számára. Az alakulat a NATO Híradó és Informatikai Csoport a lengyelországi Bydgoszczban települő, 3. NATO Híradó Zászlóalj alárendeltségébe tartozik.
Képesnek kell lennie arra, hogy meghatározott időn belül, a világ bármely részében kiépítse a települő NATO-parancsnokságok híradó és informatikai rendszerét és azt folyamatosan működtesse. Az elrendelt feladat méretétől függően kötelékben, vagy adott esetben egyes alegységei alkalmazásával végzi tevékenységét többnemzetiségű környezetben. Képesnek kell lennie arra is, hogy a NATO műveleteiben egyéni szakbeosztásokat is fel tudjon tölteni.